Buty taktyczne – obuwie na specjalne okazje

Dla każdego mundurowego, bez względu czy jest nim policjant, strażnik graniczny czy żołnierz, bardzo ważny jest ubiór. Ci ludzie wręcz do przesady dbają o to, aby był schludny i zawsze czysty. Jednakże najważniejszym z elementów wyposażenia i umundurowania są buty. To przecież one wystawiane są na najtrudniejsze warunki i dlatego muszą spełniać odpowiednie standardy. Podstawowym czynnikiem dobrej jakości obuwia dla mundurowych jest materiał, z jakiego są zrobione. Źle zaprojektowane buty mogą znacznie pogorszyć komfort i bezpieczeństwo żołnierza, podczas operacji w trudnych warunkach. Bezustanny wpływ tarcia o podłoże, a przede wszystkim kontakt z wodą lub błotem wymuszają spełnienie wymagań jakościowych.

Buty taktyczne – buty do zadań specjalnych

Niewłaściwie dobrane buty, zbyt ciasne i uwierające w palce, potrafią uprzykrzyć życie. Dlatego odpowiedni wybór buta pod anatomię człowieka jest tak ważny. Tak samo ważne jest właściwe dopasowanie obuwia do okoliczności. Słynne są już historie ludzi, wybierających się w trampkach w góry. Wiadomo, jak kończą się wędrówki w nieodpowiednim obuwiu. W trudnych sytuacjach i warunkach to buty taktyczne (sprawdź) spełnią swoje zadanie i ułatwią przedzieranie się w błocie, a także noszenie kilkudziesięciokilogramowego obciążenia. Zatem do najważniejszych cech butów taktycznych powinny należeć:

  • stabilizacja stawu skokowego
  • redukcja zjawiska poślizgu na mokrych powierzchniach
  • stabilność stopy na trudnym podłożu
  • ochrona stopy przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi
  • odprowadzenie wilgoci
  • amortyzacja wstrząsów spowodowanych biegiem i skokami

Odpowiedni wybór butów taktycznych

Aby dobrać odpowiednie buty wojskowe należy je dostosować do sytuacji, w której znajdzie się żołnierz. Zupełnie inny rodzaj tegoż obuwia będzie potrzebny zimą, a inny w warunkach letnich. Buty wojskowe zimowe powinny posiadać izolacje od czynników zewnętrznych typu membrana i ocieplenie. Jednakże w warunkach pustynnych lepiej sprawdzą się lekkie tkaniny tekstylne i przede wszystkim cienka skóra.

Czy buty wojskowe i taktyczne to to samo?

Zdecydowanie inny rodzaj butów będzie potrzebował policjant, przemierzający trasy miejskie, a inny żołnierz, operujący w trudnych terenach, pokonując kilkadziesiąt kilometrów dziennie. Z tego też powodu można uznać za właściwy, podział na buty wojskowe i taktyczne. Jednakże na rynku są dostępne uniwersalne modele, które znajdą zastosowanie w obu przypadkach. Niewątpliwie jednak cechą wspólną obu rodzajów butów są odporność na uszkodzenia i wytrzymałość.