Najważniejsze rodzaje saperek

Saperka powinna znaleźć się w zestawie każdego survivalowca. Jest ona bardzo potrzebna podczas budowania obozowiska. Może się też przydać w setkach innych sytuacji. Z tego powodu oczywiste jest, że saperki są dostępne w wielu różnych rodzajach, po które powinno się sięgać w zależności od sytuacji. Jakie są najważniejsze rodzaje saperek?

Saperki tradycyjne

Są to niewielkie łopatki, których nie można złożyć. Składają się one z trzonka i łyżki, które są ze sobą trwale połączone. Takie saperki są bardzo wytrzymałe, bo nie mają słabych punktów. Ich minusem może być problem ze zmieszczeniem ich w plecaku. Zwykle trzeba nosić je w ręce albo w zewnętrznej kieszeni. Dobra saperka z Hobby4men powinna mieć dość ostro zakończoną łyżkę, co ułatwia kopanie w trudnym gruncie. Ten rodzaj łopat jest wykorzystywany najczęściej w gospodarstwach domowych. Tam nie ma potrzeby sięgania po rozwiązania mobilne, więc rozmiar saperki nie stanowi problemu. Takie saperki można z powodzeniem wozić w bagażniku samochodowym.

Saperki składane

Obecnie najmodniejsze są saperki składane. Łatwo można je złożyć tak, by bez trudu zmieściły się w plecaku. Świetnie nadają się do tego, by zabierać je ze sobą w trasę. Mogą przydać się osobom uprawiającym sporty ekstremalne, które czasami muszą zbudować swój obóz w trudnych warunkach np. alpinistom. Są one też na podstawowym wyposażeniu miłośników trekkingu i szeroko pojętego outdooru. Saperki mogą mieć składany trzonek. Jego części są ze sobą połączone przy pomocy sprężyny. Nie ma możliwości pełnego ich oddzielenia. Dzięki temu nie ma ryzyka, że któryś element się zgubi. Łączenie elementów może jednak być słabszym miejscem trzonka, które będzie podatne na uszkodzenia podczas używania narzędzia. Alternatywą są saperki, których trzonki złożone są z elementów łączonych przy pomocy gwintu. Można rozłożyć je na małe elementy, więc łatwo się je przenosi. W zależności od potrzeb do łyżki saperki można przymocować wybraną ilość segmentów. Co ciekawe, do uzyskanego trzonka można też przykręcać inne elementy np. siekierę lub kilof. W ten sposób narzędzie jest wielofunkcyjne, choć by takie było trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą wielu różnych części. To może okazać się dość uciążliwe w praktyce. Połączenie przy pomocy gwintu jest dość mocne, więc trzonek nie jest narażony na złamania w miejscach łączenia. Często takie saperki nie są produkowane w całości z metalu, ale także z wykorzystaniem nowoczesnego i trwałego kompozytu, co wpływa na obniżenie ich ciężaru. To z kolei oznacza, że łatwiej jest je nosić.