Jak odpowiednio wybrać kajdanki?

W dzisiejszych czasach kajdanki wykorzystywane są już nie tylko przez samych policjantów, ale także chociażby przez ochroniarzy. Zazwyczaj stosuje się je w celu skucia przestępcy i tam samym uniemożliwienia mu ewentualnej ucieczki oraz agresji. Co ciekawe, niektóre z nich mają nieco inne zastosowanie niż to klasyczne i służą do powstrzymania bójek na stadionie. Warto mieć także świadomość, że w niektórych przypadkach dochodzi nawet do skucia również nóg sprawcy.

Co warto wiedzieć?

Na samym wstępie należy uświadomić sobie, że posiadanie kajdanek nie jest co prawda zakazane. Jednak używać mogą ich tylko osoby do tego w pełni uprawnione. Chodzi tu oczywiście o przedstawicieli służb mundurowych. Co ciekawe, w ich przypadku, użycie kajdanek również powinno być uzasadnione. Mogą więc je wykorzystać tylko w konkretnych sytuacjach, o których mówi prawo. 

Na jaki rodzaj kajdanek warto postawić? 

Jednym z popularniejszych rodzajów kajdanek są klasyczne – metalowe. Jest to oczywiście podstawowe wyposażenie każdego policjanta. Świadczyć to może o ich dużej atrakcyjności. Głównym surowcem, który został wykorzystany do ich produkcji jest stal o bardzo dobrych właściwościach. Dzięki temu zapewniają one dużą stabilność i bezpieczeństwo. Co więcej, stal jest bardzo trwałym materiałem, dlatego też taki sprzęt z pewnością posłuży przez bardzo długi czas. 

Ponadto, wyróżnia się także kajdanki zawiasowe, które różnią się właściwie tylko tym, że nie posiadają łańcuszka. Dzięki temu zapewniają jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. 

Zupełnie innym rozwiązaniem są natomiast kajdanki jednorazowe, szczególnie przydatne w nagłych sytuacjach, które wymagają natychmiastowej reakcji. Są lekkie, dlatego też można mieć je zawsze przy sobie i w jednej chwili skuć dużą liczbę osób. Jest to zdecydowanie bardziej praktyczne rozwiązanie. 

Podsumowując, jak doskonale widać istnieje kilka kwestii, które mówią o tym, jak wybrać kajdanki. Jak doskonale widać, każdy z rodzajów tak naprawdę posiada zarówno zalety, jak i wady.