Czym jest axle length i draw lenght?

Przy zakupie spomiędzy sklepowych łuków bloczkowych: https://ostry-sklep.pl/luki-bloczkowe warto zwrócić uwagę na axle length i draw lenght. Parametry te są bardzo często pomijane, a wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę.

Czym jest axle length?

Axle length najprościej rzecz mówiąc to wielkość rozstawu osi bloczków, czyli tak naprawdę długość łuku. Sportowy łuk bloczkowy powinien mieć rozstaw bloczków 40 cali albo więcej. Początkującym i doświadczonym łucznikom zdecydowanie łatwiej będzie strzelać z krótkiego łuku z krótszym naciągiem drwa lenght. Największym plusem przy takim zestawieniu będzie większa prędkość łuku.

zdjęcie łuku bloczkowego

Czym jest draw lenght?

Jednym z najważniejszych parametrów łuku bloczkowego jest właśnie draw lenght, czyli długość naciągu. Jeżeli kupimy nowy łuk bloczkowy i nie dopasujemy do niego odpowiednią długość naciągu to strzelać będzie się bardzo źle. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że w łukach bloczkowych długość naciągu jest stała i nie ma żadnego powiązania z siłą łuku. Naciągając cięciwę tak naprawdę obracamy bloczki, które mogą obrócić się w określony kąt. Podczas naciągania w pewnym momencie osiągamy draw lenght, czyli opór powstrzymujący przed dalszym naciąganiem. Najlepsze jest zawsze fabryczne ustawienie długości naciągu, dlatego też nie warto samodzielnie kombinować z tym parametrem.